I den nye prognosa er tilgangen på korn og proteinvekster økt med 59 000 tonn i forhold til prognosa fra 13. september. Det store volumet medfører økt behov for reguleringstiltak. Den gode kvaliteten fører i år som i fjor til overskudd på mathvete av høy kvalitet mens det vil være behov for å importere hvete med svakere kvalitet. En regner med at det er mulig å anvende ca. 80 % norsk matkorn i mathveten denne sesongen.
Flere nyheter
Oppjustert kornprognose per 13. september.
Felleskjøpet Agri markedsregulator har på bakgrunn av ny innrapportering fra enheter i Norsk Landbruksrådgiving justert opp prognosen for årets kornavling. Forventa tilgang av norsk korn er justert opp 54 000 tonn siden august og er 14 % høyere enn gjennomsnittet de siste fem årene.
Fagforum Korn
Kurs i presisjonsutstyr
Ønsker du mer kunnskap om bruk av presisjonsutstyr? Da kan dette kurset være aktuelt for deg.
NLR Østafjells
Målretta beiting 2023
Målrettet beiting for bedre jord- og økosystemhelse, som har gjennomført sitt første prosjektår, har fått tildelt klima- og miljømidler for 2023 fra Landbruksdirektoratet . NLR Østafjells eier og leder det nasjonale nybrottsarbeidet.
NLR Østafjells